Učíme lidi zvládat stresové situace

(23.10.2009)

Mladá fronta DNES - střední čechy (jih)
Pohled učitele obranné střelby

Slaný - Od armády a ozbrojených složek přes lidi, kterým je vyhrožováno, až po příznivce akčních filmů učí obranné střelbě Radek Libovický z Kuguar Teamu. „Na září opět připravujeme několik kurzů na slánské střelnici,“ uvedl.

Co to vlastně je obranná střelba?

Je to jednak sportovní disciplína a jednak soubor technik, jak si v krizových situacích zachránit život. Jako sport se obranná střelba snaží navodit reálné situace v umělých podmínkách. Závodník se pohybuje střelnicí a je odměňován za správné zásahy a rychlost a naopak sankcionován za střelbu mimo terč a špatné pohyby. Jako každý sport má však samozřejmě od reality velmi daleko a je svázaný přísnými pravidly. V reálném životě, na ulici, totiž žádná pravidla neplatí.

Pořádáte pravidelně i kurzy, jak to na nich probíhá?

Každý účastník musí mít zbrojní pas a vlastní zbraň. Poté je učíme řešení modelových situací, bezpečnou manipulaci se zbraní, základní střelecké techniky, tasení zbraně a další. Důležité je umět naučit lidi zvládat stresové situace a hlavně být schopen ve stresu vyhodnotit, zda mohu zbraň použít. Právě vyhodnocení situace je na obranné střelbě v reálné situaci to nejdůležitější.

Kdo jsou vaši klienti?

Nedávno jsem byl na Slovensku učit vojáky. Jindy jsme zase dělali speciální kurz pro šedesát zaměstnanců jedné bezpečnostní agentury. Na běžné kurzy však přichází široké spektrum lidí, od klientů, co chtějí individuální kurzy, protože jim někdo vyhrožuje a bojí se o život, až po lidi, které střelba pouze zajímá. Skupinové kurzy přijdou na 1 700 korun.