Střelba přes čelní sklo auta

Libovický Radek (15.10.2007)

Zkoušeli jsme střelbu přes čelní sklo auta. Střelba byla vedena jak z auta tak do auta.


obr.1
obr.2
obr.3
obr.4
obr.5
obr.6


obr.7
 
obr.8
 
obr.9
Nejdříve bych chtěl popsat střelbu přes čelní sklo v autě. Je nutné si uvědomit, že výstřel v autě je úplně něco jiného něž výstřel na otevřeném prostoru. V autě jsou daleko větší tlaky, větší „rána“ pro uši. Mám zkušenost, že lidé, kteří nikdy nestříleli z auta mají podvědomý strach a začnou dělat chyby, které nedělají když střílí na otevřeném prostoru. Nejčastější chybou je zavření očí při výstřelu a stržení zbraně, které má za následek netrefení terče. Je to způsobeno velkou ránou a tlakem z výstřelu a podvědomí se tak brání. Samozřejmě se to stává při prvních výstřelech. Hned jak si člověk zvykne na rány, nedělá další střelba z auta již problém. Při střelbě přes čelní sklo musí střelec dát zbraň co nejblíže ke sklu. Jsou zde velké tlaky při výstřelu a od skla odlétají malé fragmenty. Pamatujte, že čím větší vzdálenost od čelního skla, tím více fragmentů skla vás „o hodí“ viz. obr. 1.. Aby jste byli schopni dále bojovat i po prvním výstřelu, je nutné mít brýle na očích, aby vám sklo nezpůsobilo zranění očí a vy jste nepřestali vidět. Každý kdo nosí zbraň a jezdí s ní v autě, by měl cvičit obrannou střelbu i z auta.


Sklo jsme si postavili tak, aby bylo jako ve skutečném autě. Sklo bylo ve stejné výšce k řidiči včetně úhlu náklonu ke kapotě. Čelní sklo auta je lepené a to způsobí, že při výstřelech zůstává stále vcelku. Toto neplatí o dalších oknech v autě. Střelba z místa řidiče na terče umístěné cca 2,5m před řidičem a spolujezdcem nedělala žádný problém. Ve skle byly dvě střely od sebe vzdálené do 1,5 cm (obr.2), ale v terči už byl větší rozptyl cca 3-4 cm. Střelba přes sklo přímo proti řidiči udělala relativně malý tlak, ale při přenášení na druhý terč, který byl umístěn proti spolujezdci byl tlak velký a nepříjemný na ruce a obličej. Bylo to samozřejmě způsobeno větší vzdáleností zbraně od čelního skla. Na pravém stehnu jsem měl drobné fragmenty skla (obr.1).

Zbraň dávejte co nejblíže ke sklu a obličej co nejdále. Střela způsobí to, že vyrazí více skla ven a bude menší popraskání na skle a vy budete mít lepší viditelnost a méně fragmentů skla poletí na vás.

Pak se role otočila a my stříleli přes čelní sklo do auta. Čelní sklo při průniku střely způsobí změnu dráhy střely a od skla uvnitř auta odlétají fragmenty skla na řidiče nebo spolujezdce. Tato změna však není zásadní. Obrázek 3. střelba z venku a obrázek 4. zasažený terč.

Střelba z brokovnice na vzdálenost 4m. Nejdříve jsme použili náboje TRAP 24, které na tuto vzdálenost způsobily největší škodu jak na skle tak na terči obr. 5 a obr. 6.. Náboje Buck shot a Slug pronikly přes sklo bez problému, ale devastace nebyla tak veliká.

Při vzdálenosti na 20m náboje 9mm Luger, Slug a Buck shot (12/70) prošly skrz sklo a zasáhly terče. TRAP 24 pouze „o hodil sklo“ a sklo neprostřelil (obr. 7,8,9).


Závěrem chci poděkovat Michalovi Adamovi, že sehnal čelní skla auta a my měli možnost je rozstřílet. Obrannou střelbu trénujte jak v autě tak mimo auto, aby jste byli v případě nouze připraveni. Výcvikové kurzy obranné střelby na www.obranna-strelba.cz .

 Video na http://www.youtube.com/watch?v=Pn3qa2w5k2U


Autor : Radek Libovický