Elitní voják omylem zastřelil svou malou dceru

(26.10.2009)

26.11.2007 - IVAN TRUHLIČKA - Mf Dnes
Babí - Jen málokdo je v Česku tak vycvičen v zacházení se zbraní jako on – přesto nedopatřením zavinil strašné neštěstí. Devětadvacetiletý voják, příslušník elitní průzkumné jednotky a veterán z Afghánistánu, zastřelil vlastní tříletou dcerku.

Otec s dítětem přijel na víkend k rodičům do Babí na Náchodsku. Se svou legálně drženou pistolí v pátek večer manipuloval tak nešťastně, že vyšel výstřel. Kulka zasáhla holčičku do břicha. V sobotu ráno v nemocnici zemřela. „Holčička byla zasažena zpředu do hrudníku a kulka jí prošla do břicha. Výstřel jí způsobil těžká zranění životně důležitých orgánů,“ uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Tragédie se stala v pátek v půl sedmé večer. Lékaři byli na místě během několika minut. Holčičku nejdříve převezli do nemocnice v Náchodě, kde ji lékaři okamžitě operovali.

Zdravotní stav holčičky se však stále zhoršoval, a tak musela být převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam v sobotu časně ráno vážným zraněním podlehla.
„Osobou, která manipulovala se zbraní, byl otec tříletého děvčátka, jenž je vojákem z povolání,“ uvedla pouze policejní mluvčí Prachařová.
Voják je podle informací MF DNES příslušníkem elitního průzkumného praporu v Prostějově, který je nasazován i do zahraničních misí.
Prostějovští průzkumníci například loni na severovýchodě Afghánistánu zajišťovali ochranu konvojů a přepravu důležitých osob a při své misi museli počítat i s možnými útoky ze strany místních obyvatel nebo teroristů.
„Toho, co se přihodilo, je nám velmi líto, ale armády se to netýká. Voják nebyl ve službě. Nehoda se stala v jeho volnu,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
Zkušený profesionální voják způsobil tragickou nehodu svojí soukromou pistolí značky Glock, kterou znalci řadí ke špičkovým zbraním.
„Samovolný výstřel lze u neupraveného a dobře udržovaného Glocku prakticky vyloučit. Tato pistole by neměla sama vystřelit, ani když s ní udeříte o zem,“ uvedl instruktor obranné střelby Radek Libovický, který má se střelbou z rakouské pistole Glock velké zkušenosti.
„Spíš bych to viděl na nějakou chybu majitele při manipulaci se zbraní,“ míní instruktor.
Policie vyšetřuje událost jako nešťastnou náhodu. Otec zastřeleného děvčátka zatím nebyl obviněn ze žádného trestného činu a zůstává na svobodě.
„Hrozí mu obvinění z ublížení na zdraví z nedbalosti, za které může být odsouzen až na pět let vězení,“ řekla Prachařová.
Na Náchodsku jde letos už o druhý případ úmrtí po nešťastném výstřelu z pistole. V Heřmanicích u Jaroměře se chtěl v polovině července dvanáctiletý chlapec pochlubit svému o rok staršímu kamarádovi otcovou loveckou puškou a nechtěně jej zastřelil.